ÉSZAKERDŐ Zrt.

Ugrás a teljes nézetre

Honlap menü

Pályázatok

A füzérradványi Károlyi-kastély park térszerkezetének és vízrendszerének rekonstrukciója
(KEOP-3.1.3/2F/09-11-2012-0018 - 2. forduló)

Megítélt támogatás összege: 249.841.530 Ft

Támogatás mértéke:
100%

A projekt befejezése:
2015. május 31.

 

A Zempléni-hegységgel átölelt füzérradványi Károlyi-kastélypark hazánk egyik legnagyobb kiterjedésű, különleges klímájú, és legszebb tájképi angolkertje. Egyedülálló érték, mely szakmai körökben számos világhírű kertész és tájépítész munkáját dicséri. Az országos természetvédelmi oltalom alatt álló park őshonos és telepített fajoknak egyaránt otthont nyújt. A kastélyt övező közel 100 hektár nagyságú arborétum egyértelműen részét képezi nem csak a térség, de Magyarország természeti kincseinek is.

A projekt megvalósítása -II. forduló:

A II. fordulós pályázat az Új Széchenyi Terv Környezetés Energia Operatív Programkeretén belül, KEOP-3.1.3/09-11 kóddal, és az I. fordulóval azonos,„Gyűjteményes növénykertek és védett történeti kertek megőrzése és helyreállítása” címmel került kiírásra. A projekt azEurópai Unió támogatásával, az Európai Regionális Fejlesztési Alap és a Magyar Köztársaság társfinanszírozásában valósult meg.

A sikeres I. fordulót követően az ÉSZAKERDŐ Zrt. és a Forster Központ újból, mint konzorciumi partnerek nyújtották be 2012 októberében „A füzérradványi Károlyi-kastély park térszerkezetének és vízrendszerének rekonstrukciója” című, II. fordulós pályázatot a Nemzeti Fejlesztési Ügynökség, mint támogató képviseletében eljáró NKEK Nemzeti Környezetvédelmi és Energia Központ részére.

A KEOP-3.1.3/2F/09-11-2012-0018 azonosító számú pályázatot a második fordulóban is támogatásra érdemesnek ítélték, így a park rekonstrukciójára vonatkozó támogatási szerződés 2013 októberében aláírásra került.

A II. fordulóban kerülhetett sor a teljes külső projektmenedzsment feladatainak ellátására, és a szükséges két közbeszerzési eljáráslefolytatásának koordinálására. Mindkét projektelem a MAPI Zrt. teljesítésében valósult meg.

A projekt fizikai megvalósításában az ÉSZAKERDŐ Zrt. jelentős saját teljesítésű munkavégzést vállalt. Ez magában foglalta a szükséges fakivágási és bozótirtási feladatok teljes körű ellátását a park egész területén.

Az építési munkák mellett a legjelentősebb önálló projektelem az eszközbeszerzés volt, mely 2014 júniusában az AGROLÁNC Kft. közreműködésével valósult meg.

A projekt keretében megvásárlásra került egy többfunkciós, fülkés erőgép (traktor) és utánfutó, egy szárzúzó-cserjeirtó adapter, 5 db benzinmotoros bozótirtó, 4 db motoros láncfűrész, és 1 db magassági ágnyeső fűrész. Az eszközök a saját teljesítésű munkarészek során jó szolgálatot tettek a kastélypark megszépítésében.

A nagyszabású projekt kötelező eleme volt a tájékoztatás és nyilvánosság feladatainak ellátása, melyet az EX-ACT Kft. végzett.

A projekt kapcsán a szemléletformálás, ismeretterjesztés és a kapcsolódó kiadványok tevékenysége a Zemplén Televízió Kft. közreműködésével valósult meg.

A komplett építési beruházást a Pilisi Parkerdő Zrt. végezte, mint generál kivitelező. A munkaterület átadás-átvételre 2014. május 29-én, az ünnepélyes projektnyitó rendezvényt követően került sor.

A tervek szerinti megvalósítást a mérnök felügyelet biztosította, melyet a TÉR-TEAM Kft. látott el, míg a szakszerű kivitelezést a műszaki ellenőri szolgáltatást végző Építész-Kar-Mester Kft. vizsgálta.

A beruházás során megtörtént a park lőszermentesítése, mely kiemelten érintette a Nagy halastó és a Kis halastó mederkotrási területét, valamint a sétányok nyomvonalát. A lőszermentesítés szükséges és eredményes volt, a park területéről több II. világháborús lövedék is kikerült.

A vadkárok visszaszorítása és a megfelelő vagyonvédelem érdekében a projekt keretében megvalósult a teljes történeti park körbekerítése.

Emellett felújításra került a kastélypark déli főkapuja, mely így ma már méltó fogadtatást biztosít a látogatók számára.

A beruházás kertépítészeti eseményei között sor került a park bevezető útját szegélyező Fenyves-allé megifjítására. A kiszáradt, erősen korhadt és balesetbeszélyes fák kivágása szintén a saját teljesítésen belül valósult meg. Az egészséges egyedekről vegetatív szaporító oltványok leválasztásával – a csemeték megerősödését követően – pedig pótolhatók lesznek a különleges erdeifenyő sáv hiányzó fái.
Emellett megtörtént a park zöldfelületeinek ápolása, az idős faegyedek metszése és kezelése.

A hajdani neves kerttervezők az angolpark kialakítása során a környező erdőszélekbe tisztásokat vágtak, melyek széleit különleges fákkal ültették be. A fénykorabeli kastélyparkban nyiladékok, ún. látványtengelyek futottak minden irányba, melyek fókuszában általában a kastély állt. A beruházás során - a saját teljesítésű munkarészben - kibontásra kerültek a beerdősült, bozóttal benőtt tisztások és nyiladékok, így a park térszerkezeti struktúrája visszanyerte a zseniálisan megtervezett formáját.

Az elvadult és cserjésedő rétek és zöldterületek rendbetételével, valamint a gyom- és tájidegen növények visszaszorításával újra biztosított lett a védett és őshonos fajok élettere.

A kastélypark méltán legszebb eleme az épület közelében helyet foglaló, geometrikus formákkal kialakított Franciakert. A projekt keretében teljes körű felújításon esett át, így újra ültetésre kerültek a buxusok, és tiszafák, de a gyepfelülete és a lépcsője is megújulhatott.

A beruházás során felújításra, újbóli kialakításra került a parkot átszövő kiterjedt sétányhálózat. Ezzel nyert a park térszerkezete komplex értelmet, hiszen a látványtengelyek vizuális élménye séta közben tárul a látogatók szeme elé.

A történeti kastélypark két kiemelt hídja, és 4 db kisebb fa hídja is teljes körűen megújult.


Ybl-híd


Fülemüle-híd


A 4 db fa híd egyike

Nem csak a vízépítészeti feladatok, hanem a projekt teljes megvalósításának legnagyobb és leglátványosabb önálló eleme volt a Nagyhalastó újbóli kialakítása. Az évtizedek alatt feltöltődött és beerdősült tó a felújítás megkezdése előtt már csak az archív képek tanúsága szerint létezett. Az egykori dísztó kikotrásával a kastélypark visszakapta nyílt víztükrét, egyúttal visszanyerte méltó nívóját is.

A park vízrendszerének helyreállításának másik igen lényeges eleme a Kishalastó újbóli kialakítása volt. Az 1930-as évek végén a Kis halastó helyén – haladva a korral, és a kastélyszálló koncepciójához igazodva – strandmedencét alakítottak ki. A medence – bár a vendégek körében népszerű volt – tájidegen látványeleme volt a parknak, így a rekonstrukció az eredeti és természetes Kis halastavat hozta vissza.

A nagyszabású, teljes parkot átfogó vízrendszer komplex rekonstrukciója magába foglalta a zsiliprendszer, a vízkormányzási művek és a támfalak felújítását, a csatornák kotrását, és a források revitalizációját is.

A tavak megújítása egyrészről kellemes kikapcsolódási lehetőséget, nagyszerű látványt biztosít a látogatóknak, másfelől a vízi élővilág is visszanyerte régi élőhelyét.
AII. fordulós pályázat 100%-os intenzitású volt, így a projekt megvalósítása önerő hozzáadása nélkül történhetett meg. Az elnyert támogatás összege nettó 249,8 millió Ft volt.

A pályázat lehetővé tette a történeti kastélypark szinte teljes egészének rekonstrukcióját és vizes élőhelyeinek helyreállítását, melyhez kiindulási alapot a kastélypark fénykorabeli állapota szolgáltatott.

A kert teljes körű térszerkezeti és vízrendszeri megújításával a füzérradványi Károlyi-kastély parkja eredeti szépségében és pompájában mutathatja meg magát az ide látgatók számára, akiket gondozott zöldterületek, nyílt víztükrök és nagyszerű tájképi látványok fogadnak.